Blog Cikgu Abu
Wednesday 6 March 2013
RPH TAHUN 1 PEMULIHAN
1.0
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PEMULIHAN
Kelas : 1 Hebat (Pemulihan)
Pembelajaran : Bahasa
Malaysia
Hari :
Selasa
Tarikh : 5 Mac 2012
Masa :
8.00 pagi – 9.00 pagi
Bilangan Murid : 8 (4
lelaki, 4 perempuan)
Tajuk : Alam Kita
Kemahiran :
Menyebut perkataan mengandungi dua suku kata
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid pernah melihat alam sekeliling mereka
Hasil Pembelajaran :
• Fokus utama :
Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang
tersurat dan tersirat
Aras 1
iii – Menerangkan fakta dan mesej yang terdapat dalam
bahan
• Fokus sampingan :
Bercerita menggunakan kata, frasa dan ayat serta sebutan
dan intonasi yang baik dan jelas
Aras 1
ii - Menyampaikan rentetan peristiwa yang berlaku di luar
lingkungan persekolahan.
Objektif pelajaran : Pada akhir
pelajaran murid dapat,
1. Menyatakan kembali benda-benda di sekeliling mereka yang
telah dipelajari dengan jelas.
2. Menyebut setiap perkataan yang telah dipelajari dengan
betul.
Penggabungjalinan isi kandungan :
1. Pendidikan seni – Mewarna
Penerapan nilai : Tolong-menolong,
baik hati, kasih sayang, bekerjasama, tekun
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Power point, lembaran kerja,
slaid gambar tunggal, video
Langkah / masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Set induksi (5 minit)
|
Gambar 1
Gambar 2
Gambar 3
Cadangan soalan :
1.
Apa yang kamu faham
dari gambar ini?
2.
Pernahkah kamu
melihat kawasan ini, Dimana?
3.
Pernahkah kamu ke
tempat sebegini?
4.
Apakah yang
terdapat di kawasan ini?
Cadangan jawapan :
1.
Hutan
2.
Ya. kampung saya.
3.
Ya./ Tidak
4.
Semut, burung, dan
haiwan-haiwan lain
|
1.
Guru menayangkan
gambar alam sekitar dan bersoal jawab dengan murid
2.
Murid menjawab
soalan guru dengan baik
3.
Guru menyatakan
tajuk pelajaran pada hari tersebut
|
Strategi : Pemusatan guru dan murid
Teknik : soal jawab
BSPP : Slaid gambar tunggal (lampiran 1)
|
:Langkah
1 (15 minit)
|
1. Tayangan video “Semut dan Burung”
|
1. Guru menayangkan video Semut dan Burung
2. Guru bercerita berdasarkan video yang
ditayangkan
3. Murid diperkenalkan beberapa perkataan
4. Murid membentuk kumpulan dan berbincang
tentang perkataan yang diberi
5. Guru menjelaskan setiap suku kata yang
terdapat dalam perkataan tersebut
|
Strategi : pemusatan guru, pemusatan murid
Teknik : Bercerita
Nilai : kasih sayang, bekerjasama
BSPP
: video (lampiran 2)
|
Langkah
2 ( 15 minit)
|
1. Tayangan power point permainan bahasa
a)
Ayuh Bercerita
b)
Kenali Cerita
c) Bijak Kata
|
1.
Murid ditayangkan
slaid mengandungi cerita secara bergambar.
2.
Murid dikehendaki
menyatakan isi cerita berdasarkan slaid yang ditayangkan (Ayuh Bercerita).
3.
Murid memadankan
gambar dengan isi cerita dalam power point (Kenali Cerita)
4.
Murid memadankan
pasangan suku kata yang betul dalam power point dan menyebutnya secara
individu dan beramai-ramai (Bijak Kata).
|
Strategi : pemusatan murid
Teknik : Bercerita
Nilai : kerjasama
BSPP
: power point
|
Langkah
3 (20 minit)
|
1. Lembaran kerja
-
Lampiran 4,5,6,7
Pemulihan
: Lembaran 1
- Lengkapkan suku kata awal
Pemulihan
: Lembaran 2
- Lengkapkan suku kata akhir
Pemulihan
: Lembaran 3
- Padankan suku kata mengikut warna
Pengayaan:
Lembaran 4
- Membina rangkai kata mudah
|
1. Murid melengkapkan perkataan dengan mengisi
suku kata awal
2. Murid melengkapkan perkataan dengan mengisi
suku kata akhir.
3. Murid memadankan suku kata berdasarkan
warna yang betul.
Pengayaan
:
1. Murid membina rangkai kata mudah daripada
perkataan yang diberi.
|
Strategi : pemusatan murid, berasaskan bahan
Teknik : latih tubi
Nilai : tekun
BSPP
: lembaran kerja 4,5,6,7
|
Penutup
(5 minit)
|
1. Penutup kognitif
2. Penutup sosial
- Pantun
Kalaulah
ada sumur di ladang,
Bolehlah
kami menumpang mandi,
Kalaulah
ada umur yang panjang,
Semoga
kita berjumpa lagi
|
1.
Guru meminta murid
menyatakan pemerolehan pada hari tersebut
2.
Guru memberi peneguhan
kepada murid-murid
3.
Guru berpantun
sebagai penutup kepada pembelajaran pada hari tersebut
|
Strategi : pemusatan guru, pemusatan murid
Teknik : soal jawab
Nilai : tolong menolong, kasih sayang,
bekerjasama,
|
KUIZ PENJODOH BILANGAN
Penjodoh Bilangan - Tahun 2
Bahasa Melayu
Baca, fahamkan dan klik pada jawapan yang betul.
-
Lee memelihara beberapa .................. ikan emas.
- bentuk
- buah
- tandan
- ekor
-
Ayah menghadiahkan dua ................. cincin kepada ibu.
- utas
- bentuk
- helai
- batang
-
Ibu menghadiahkan saya dua ................. rantai emas.
- utas
- bentuk
- helai
- biji
-
Nenek membeli dua .................... selendang sutera untuk cucunya.
- ekor
- keping
- helai
- bentuk
-
Di belakang rumah saya ada tiga .............. pokok rambutan.
- tandan
- tangkai
- batang
- buah
-
Di rumah saya ada ................. reban ayam.
- sebuah
- satu
- sebiji
- sebatang
-
Mereka menebang beberapa .................. pokok kelapa untuk dijadikan jambatan.
- batang
- buah
- helai
- biji
-
Tok Aman memberikan empat .................. buah durian kepada kami.
- tongkol
- biji
- pokok
- dahan
-
Mereka mengubah beberapa ................ meja.
- biji
- bentuk
- buah
- ekor
-
Saya menghadiahkan dua .............. bunga ros kepada ibu.
- tangkai
- batang
- kumpulan
- biji
-
Beberapa .......... burung hinggap di pokok itu.
- orang
- batang
- ekor
- buah
-
Dia meletakkan beberapa ............. pisang di atas meja.
- buah
- biji
- batang
- ekor
-
Encik Ali mempunyai tiga ................ sabit yang tajam.
- bilah
- batang
- tangkai
- kuntum
-
Di atas meja itu terdapat ................ cermin mata.
- sebentuk
- sepasang
- sebuah
- sebatang
-
Ayah saya mempunyai dua ................. kereta.
- biji
- buah
- helai
- ketul
Subscribe to:
Posts (Atom)